Odwiedź i polub Kulturalny Grodków na Facebooku!

 

kgsmall


 Odwiedź i polub Bibliotekę Facebooku!

 

1439384825 social facebook box blue


 

 3.10 IBUK libraMaly 

Dostep do czytelni e-booków ze wszystkich komputerów w naszej bibliotece lub od Ciebie z domu - o szczególy pytaj w czytelni!

BIP

bip logo pomn1 grad

KULTURALNY GRODKOW, CZYLI RODZINNIE W BIBLIOTECE O KSIĄŻKACH I NIE TYLKO - podsumowanie

Od marca do grudnia 2017 r. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie realizowała w ramach programu „Partnerstwo dla książki” projekt pt.: KULTURALNY GRODKOW, CZYLI RODZINNIE W BIBLIOTECE O KSIĄŻKACH I NIE TYLKO ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem w projekcie było Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodkowskiej.

20170610 1118100 Large Custom

 

Projekt przygotowywany był przez bibliotekarzy i członków stowarzyszenia Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodkowskiej.  Składał się z trzech są cyklicznych działań: 1) FAMILIJNA SOBOTA W BIBLIOTECE, 2) KSIĄŻKA ŁĄCZY POKOLENIA, 3) BIBLIOTEKA W PLENERZE,.

W ramach FAMILIJNEJ SOBOTY w maju odbyły się warsztaty „Domowy teatrzyk” prowadzone przez Agnieszkę Zyskowską-Biskup - aktorkę Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Na początku spotkania P. Agnieszka opowiedziała o swojej pracy i pokazała nam kukiełki, marionetki i pacynki – te rekwizyty, z którymi pracuje, na co dzień w teatrze. Później każdy mógł wykonać własną kukiełkę po czujnym okiem i z pomocą zaproszonego gościa. Następnie, na podstawie „Bajek samograjek” Jana Brzechwy odbyło się przedstawienie „Czerwony Kapturek”, w którym „brały udział” kukiełki i ich właściciele. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach i świetnie wczuwały się w poszczególne postacie. Na zakończenie dzieci poznały historię królika, bohatera książki Margery Williams „Aksamitny królik”, czyli jak zabawki stają się prawdziwe. W czerwcu kolejne warsztaty zorganizowane z pedagogiem, neurologopedą i terapeutką z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Grodkowie – Jolantą Ilukowicz. W zajęciach uczestniczyły dzieci z rodzicami lub opiekunami.  Pani Jolanta omówiła, co wpływa na rozwój mowy dziecka, przedstawiła główne wady wymowy, z jakimi borykają się dzieci w szkol i przedszkolu oraz wyjaśniła najczęstsze przyczyny tych zaburzeń. Podkreśliła też ogromny wpływ wczesnego wprowadzania czytania na rozwój dziecka, a następnie zaprosiła wszystkie dzieci do wspólnej zabawy – wykonywały ćwiczenia oddechowe za pomocą słomki i odgadywały odgłosy zwierząt.

Na zakończenie każde dziecko nagrodzone zostało naklejkami, a rodzice otrzymali propozycję ćwiczeń do prowadzenia w domu.

W sierpniową sobotę uczestnicy zapoznali się z nowościami książkowymi i wymienili doświadczenia dotyczące wyboru książek.

Kolejne warsztaty w tym cyklu odbyły się we wrześniu. Z rodzicami i ich pociechami spotkała się Anna Szor-Bednarczuk – psycholog i specjalista ds. psychoterapii z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Grodkowie. Tematem sobotniego spotkania było zagadnienie: „Jak czytanie i wspólna zabawa wpływa na rozwój dziecka”. Pani Ania omówiła, dlaczego warto czytać dzieciom i jakie książki dobierać do czytania. Poruszony był też temat współczesnej literatury dla dzieci. Omawialiśmy książki stworzone z myślą o wrażliwości dzieci, pomagające mówić w rodzinie o sprawach trudnych i o problemach w grupach rówieśniczych.

Październikowe sobotnie południe było też okazją do spotkania się z seniorkami, członkiniami stowarzyszenia. Tym razem były to warsztaty, podczas których panie opowiadały o zabawach, książkach i zabawkach z dzieciństwa. Przed spotkaniem biblioteka zorganizowała zbiórkę dawnych zabawek i gier – wszystkie można było zobaczyć na wystawie i… pobawić się nimi. Była też wspólna nauka skocznej piosenki o pocztylionie i wycinanie „firanek” z papieru. Dużo frajdy sprawiło zarówno dzieciom jak i dorosłym, wykonywanie z papieru samolotu, łódki, czapki i „piekła-nieba”.

Ostatnie listopadowe spotkanie z cyklu FAMILIJNA SOBOTA W BIBLITECE zorganizowane zostało już w klimacie Bożonarodzeniowym. Biblioteka zaproponowała nowości książkowe o tej tematyce, a podczas zajęć plastycznych powstały bałwanki-bombki, wykonane przez dzieci z niewielką pomocą rodziców.

Kolejne działanie ramach projektu realizowanego przez naszą bibliotekę to KSIĄŻKA ŁĄCZY POKOLENIA. W związku z przypadającą 23 maja - 175 rocznicą urodzin Marii Konopnickiej członkowie – seniorzy grodkowskiego kabaretu NIE DO ZDARCIA recytowali wiersze autorki i czytali fragment książki „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” Wspaniałe stroje i rekwizyty aktorów oddały ducha i klimat czasów bliskich Marii Konopnickiej. ”. Ten występ cieszył się takim zainteresowaniem, że we wrześniu ponownie gościliśmy kabaret w bibliotece oraz w PSP w Kolnicy, która nosi imię M. Konopnickiej.

Z kolei na spotkaniu z przedszkolakami i uczniami klas I-III. członkowie-seniorzy zaprzyjaźnionego z nami kabaretu recytowali swoje ulubione wiersze

z dzieciństwa. Były to utwory J. Brzechwy, M. Konopnickiej i J. Tuwima: „Skarżypyta”, „Kłamczucha”, „Chory kotek”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Jesienią” i „ Kaczka-dziwaczka” (wspólnie zaśpiewana).

W listopadzie naszą bibliotekę odwiedziły grupy przedszkolaków i uczestniczyły w seansie kreatywnego czytania. Poznały legendę „O śląskim Kopciuszku” przedstawioną techniką Kamishibai - teatru i ilustracji. Dzieci po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania i z uwagą śledziły losy Joanny Gryzik, późniejszej Joanny Schaffgotsch.

Z cyklu BIBLIOTEKA W PLENERZE w grodkowskiej bibliotece gościliśmy autorki: Melanię Kapelusz i Wiolettę Piasecką. W spotkaniach uczestniczyło bardzo dużo dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i opiekunami. Oprócz prezentacji swoich utworów zaproszone autorki opowiadały o swojej pracy pisarskiej. Uczestnicy brali też udział w konkursach, zabawach i pląsach. W filii w Jędrzejowie dzieci uczestniczyły w korowodzie postaci bajkowych i zaprezentowały krótkie scenki do baśni Wioletty Piaseckiej. Także w filiach w  Gnojnej i w Kolnicy po każdym spotkaniu dzieci miały możliwość porozmawiania z autorkami, zakupienia książek z dedykacjami oraz zdobycia autografów. Spotkanie z pisarkami bardzo zainteresowało dzieci i zachęciło do lektury ich książek. 

Na rynku przed biblioteką odbyły się także w ramach tego samego cyklu BIBLIOTEKA W PLENERZE spotkanie, podczas którego Seniorzy prezentowali wiersze Brzechwy i Tuwima.

Celem projektu była integracja społeczności lokalnej i współpraca pomiędzy różnymi organizacjami. Wszystkie działania były tak organizowane, aby dzieci, rodzice i seniorzy spędzili czas w sposób aktywny, w atmosferze całkowitej swobody twórczej, a jednocześnie podkreślali ważną rolę książki i czytania. Planując, bazowaliśmy na wymianie doświadczeń między pokoleniami, zależało nam, aby każdy wyniósł z tej współpracy korzyści dla siebie. Dzieci poznały zapomnianą literaturę i zabawy, rodzice wzbogacili swoją wiedzę na temat roli czytania i poznali nowe formy zabawy z dziećmi, a seniorzy podzielili się swoimi pasjami i wykazali swoją aktywność, poprzez którą uchronili od zapomnienia tradycyjne zabawy i literaturę.

 

20170520 102448 Large Custom

20170520 114150 Large Custom

20170526 090736 Large Custom

20170526 110624 Large Custom

20170527 101137 Large Custom

20170606 111937 Large Custom

20171009 081723 Large Custom

20171010 092636 Large Custom

DSCN3119 Large Custom

DSCN3124 Large Custom

 

 

A.Bogucka

MiGBP Grodków