Odwiedź i polub Kulturalny Grodków na Facebooku!

 

kgsmall


 Odwiedź i polub Bibliotekę Facebooku!

 

1439384825 social facebook box blue


 

 3.10 IBUK libraMaly 

Dostep do czytelni e-booków ze wszystkich komputerów w naszej bibliotece lub od Ciebie z domu - o szczególy pytaj w czytelni!

BIP

bip logo pomn1 grad

Naszym gościem była Teresa Zielińska

We wtorek 27 listopada w naszej bibliotece gościła Teresa Zielińska.
Pani Teresa przez 33 lata była związana z Radiem Opole. Zajmowała ją głównie kultura i sprawy społeczne. Przez ten czas docierała do najmniejszych zakątków województwa. Gośćmi jej programów byli mieszkańcy Opolszczyzny oraz wybitni polscy twórcy kultury.
Po przejściu w 2007 roku na radiową emeryturę, nadal pracowała. Przez 7 lat była rzecznikiem prasowym Politechniki Opolskiej, a następnie ponad 2 lata zajmowała się projektami unijnymi Uniwersytetu Opolskiego. Od września 2016 roku już tylko pisze. Jest autorką pięciu książek. Dwie napisała na zlecenie opolskich uczelni publicznych („Z Kresów do Opola. O pracownikach opolskiej uczelni technicznej” oraz „Nauka & Biznes”), jedną - „O karnych obozach Wehrmachtu” - Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.
Wydane w 2017 roku „Historie życiem pisane” to jej własne przedsięwzięcie autorskie, przy udziale Miasta Opola, bo książka była jednym z akcentów obchodów 800-lecia Opola. Jak sama mówi, w książce tej zawarła historie ludzi, którzy w jakiś sposób mieli wpływ na jej życie i byli dla niej ważni. Podobnie ostatnia książka „(O)Polskie Antypody”, które wydała własnym sumptem, po odbyciu 4-miesięcznej, kosztownej wyprawy do Australii i Nowej Zelandii, by spotkać tam głównie mieszkańców naszego regionu.
Podczas spotkania autorka opowiedziała jak powstały jej książki, szczególną uwagę poświęciła swojej ostatniej książce „(O)Polskie antypody” i związanej z nią podróży. Bardzo miło wspominała Australię i ludzi tam mieszkających, szczególnie potomków Polaków, którzy po wojnie zamieszkali w Australii i ich silnej więzi z Polską i jej tradycjami, choć jak mówiła oni sami już nic wspólnego z Polską nie mają (mają tylko obywatelstwo australijskie) oprócz przodków. Mieliśmy również okazję podczas tego spotkania zobaczyć zdjęcia pięknych i urokliwych miejsc, które odwiedziła wraz z córką Pani Teresa.
Obecnie autorka przygotowuje się do napisania następnej książki.

 

DSCN3790 Large Kopiowanie