Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera.

Obraz 025 Large Custom

21 lutego 2013 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Grodkowie w ramach projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” odbyło się spotkanie z Michałem „ryśkiem” Woźniakiem - Prezesem Zarządu Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania; haktywistą zajmującym się prawami człowieka w erze cyfrowej, orędownikiem Wolnego Oprogramowania, rzecznikiem prywatności i anonimowości on-line;

ekspertem wolontariuszem Fundacji Panoptykon; współorganizatorem hakatonów społecznych SocHack;   założycielem Warszawskiego Hackerspace’a, członkiem grupy Telecomix. Poprzednio kierownikiem technicznym Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA na Politechnice Warszawskiej oraz studentem… Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Celem tego spotkania była pomoc w planowaniu przyszłości zawodowej młodzieży.

W spotkaniu wzięło 19 uczniów z IV klasy Technikum Ekonomicznego w Grodkowie.

Na wstępie spotkania młodzież wraz z młodym profesjonalistą, prowadzącym bibliotekarzem i nauczycielkami losowali „zawody przyszłości” i odpowiadali dlaczego sprawdzili by się np. jako dietetyk, mediator czy copywriter.

Młodzież mająca problemy z nazwami niektórych zawodów chętnie pytała Ryśka o szczegóły , które pomogą im zrozumieć sens danego zawodu.

Po tej rozgrzewce profesjonalista opowiadał o sobie i swojej drodze do kariery, o tym jak ważne w życiu jest aby robić to z czego będzie się czerpać satysfakcję, aby wybrać profesję zgodną ze swymi zainteresowaniami. Starał się przekazać młodzieży, że warto uczyć się języków i poznawać nowe technologie bez względu na wybrany zawód. Młodzież chętnie angażowała się w dyskusję z profesjonalistą.

W następnym etapie spotkania młodzież podzielona na grupy wzięła udział w quzie o aktualnej sytuacji i trendach na rynku pracy. Młodzież aktywnie pracowała i burzliwie dyskutowała nad odpowiedziami. Zwycięska drużyna otrzymała drobne upominki.

Na zakończenie spotkania młodzież stworzyła „drzewo inspiracji”, na którym uczniowie krótko opisali co dało im to spotkanie, co ich zainspirowało i dało satysfakcję. Większości uczestników podobała się luźna atmosfera, doświadczenie profesjonalisty , rozmowa o informatyce i poszerzenie wiedzy w tym zakresie.

Ogłoszono również konkurs na zorganizowanie spotkania z lokalnym młodym profesjonalistą, który w swojej pracy wykorzystuje nowe technologie.

Spotkanie było udane i mamy nadzieję, że pozwoliło spojrzeć młodzieży inaczej na aktualny rynek pracy.

W imieniu organizatora dziękujemy serdecznie Pani Joannie Jończyk-Warchoł za pomoc w przygotowaniu i uczniom za uczestnictwo w spotkaniu.

Obraz 025 Large

Obraz 081 Large