3.10 IBUK libraMaly 

Dostep do czytelni e-booków ze wszystkich komputerów w naszej bibliotece lub od Ciebie z domu - o szczególy pytaj w czytelni!

BIP

bip logo pomn1 grad

Artykuły

Kurs Joomla! (5)

 

Niniejsza instrukcja została stworzona na potrzeby kursu budowania i utrzymywania stron www, zorganizowanego przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Grodkowie w roku 2012. Ze względu na swój kompleksowy charakter może służyć również bibliotekarzom w ich pracy przy tworzeniu i prowadzeniu strony www np. biblioteki lub dowolnej innej instytucji.

Instrukcja obejmuje swoim zakresem następujące zagadnienia:

    Instalacja systemu zarządzania treścią Joomla! w wersji 2.5.x
    Budowanie interface'u strony
    Dostosowywanie interface’u zaplecza i strony
    Instalacja modułów, dodatków, szablonów i dodatkowych języków
    Tworzenie menu strony
    Wprowadzanie i aktualizacja tresci
    Zarządzanie mediami na stronie

        Realizacja wszystkich zagadnień poruszonych w niniejszej instrukcji pozwoli na opanowanie obsługi Joomli w stopniu umożliwiającym jej instalację i pełne wykorzystanie wszystkich zalet tego cms'a.

W skrócie – po przerobieniu całości prezentowanego tu materiału poradzisz sobie bez trudu z utworzeniem i administrowaniem własną - lub czyjąś - stroną internetową, opartą na aktualnych, w pełni konfigurowalnych, i darmowych rozwiązaniach. Brzmi nieźle? A to dopiero początek!

Tworząc niniejszą instrukcję autor opierał się na własnych – kilkuletnich – doświadczeniach, zdobytych podczas pracy z Joomlą, a także na doświadczeniach innych użytkowników tego bardzo popularnego cms’a.

 

Normalnym środowiskiem, w którym powinna odbywać się instalacja Joomli jest serwer. Na potrzeby niniejszego kursu zainstalujemy jednak cms’a na maszynie lokalnej, czyli na komputerze, który właśnie masz przed sobą. Rozwiązanie to ma kilka zalet, ale i jak nietrudno się domyślić – kilka wad. Zacznijmy zatem od wypunktowania zalet:

Instalując Joomlę lokalnie nie ponosimy żadnych kosztów związanych z wykupem hostingu, czyli miejsca na serwerze.

Mamy pełną kontrolę nad konfiguracją systemu, co w niektórych przypadkach może mieć duże znaczenie.

Dzięki temu, że wszystkie pliki przemieszczają się tylko w obrębie naszego dysku twardego, praca z Joomlą zainstalowaną lokalnie jest znacznie szybsza – nie zależy od parametrów naszego połączenia z Internetem.

Możemy stworzyć stronę www do pokazywania na komputerze bez dostępu do sieci.

Nasza strona www może być zawsze z nami – na nośniku takim jak CD / DVD, pamięć flash, przenośny dysk twardy itp.

Nasza praca, upadki i wzloty, są widoczne tylko dla nas – co w przypadku kilku pierwszych godzin spędzonych na nauce obsługi Joomli może mieć niebagatelne znaczenie, ale…

Zalet jest więc całkiem sporo. Co z wadami?

Nasza praca, upadki i wzloty, są widoczne tylko dla nas – co w przypadku kilku pierwszych godzin spędzonych na nauce obsługi Joomli może mieć niebagatelne znaczenie, ale… szybko okazuje się, że administrowanie Joomlą jest proste, i po tych kilku pierwszych godzinach mamy się czym pochwalić szerszej publiczności. Z cms’em zainstalowanym lokalnie nie jest to takie proste (jednak możliwe – dowiesz się o tym z późniejszych rozdziałów).

Przebieg instalacji (a właściwie samo przygotowanie do niej) wygląda inaczej w przypadku instalacji lokalnej a inaczej w przypadku instalacji zdalnej (na serwerze). Na każdym serwerze może to wyglądać nieco inaczej i choć ogólne zasady postępowania są takie same, to pewnie kilka razy zawahasz się, co zrobić. Jednak bez obaw (więcej o instalacji zdalnej dowiesz się z późniejszych rozdziałów).

Stronę www stworzoną lokalnie trudno jest przenieść na serwer – nie jest to niemożliwe jednak może wymagać wiedzy wykraczającej poza ten kurs. Dlatego lokalną instalację Joomli traktujmy bardziej jako „poligon doświadczalny” niż jako poczekalnię do publikacji serwisu w Internecie.

Jak widać, zalet jest więcej – lokalna instalacja Joomli do naszych celów jest niemal idealna.

 

Aby zainstalować Joomlę na komputerze lokalnym musisz stworzyć dla niej środowisko serwerowe. Bez wdawania się w szczegóły, oznacza to uruchomienie na swoim komputerze serwera www wraz z systemem zarządzania relacyjnymi bazami danych. Brzmi skomplikowanie, ale takie nie jest. Wszystko, co tak naprawdę musisz zrobić to:
•    Pobrać pakiet XAMPP , w którym zintegrowane są m.in. interesujące nas usługi serwer www , obsługa baz danych MySQL i obsługa php )
•    Zainstalować pakiet XAMPP
•    Skonfigurować pakiet XAMPP

Powyższy schemat postępowania - pobrać, zainstalować, skonfigurować - będzie nam towarzyszył przez większą część tego kursu.

    Tak, stworzenie środowiska dla Joomli to w naszym przypadku tylko 3 proste kroki. Żeby jednak nie było za łatwo – niektóre z nich są nieco rozbudowane (ale dzięki tej instrukcji ciągle proste do wykonania).
Zanim jednak przystąpisz do instalacji pakietu XAMPP, pobierz na dysk twardy swojego komputera potrzebne pliki czyli sam pakiet XAMPP, Joomlę i pakiet języka polskiego, który będzie nam potrzebny (chyba, że wolisz administrować Joomlą przy pomocy języka angielskiego)
Pakiet XAMPP pobierzesz klikając w poniższy link:
Link

Jest to wersja 1.8.0, przystosowana do instalacji na nośnikach wymiennych takich jak przenośne dyski twarde czy pendrive'y. Do naszych celów nadaje się świetnie, i ma jeszcze tę zaletę, że została sprawdzona wiele razy podczas instalacji lokalnej Joomli. Nie powinna zatem stwarzać problemów.


Najnowszą (w chwili pisania tej instrukcji), stabilną wersję Joomli pobierzesz tutaj:

Link

 

 Plik z językiem polskim natomiast znajdziesz tutaj:

Link

 

Na wszelki wypadek, wszystkie pliki wykorzystywane w czasie kursu znajdują się też na płycie CD, którą możesz odebrać w bibliotece.


    Jeżeli wszystko do tej pory poszło dobrze – niezbędne do instalacji pakietu XAMPP i samej Joomli elementy  masz już na dysku komputera. Tylko kilka prostych kroków dzieli Cię od stworzenie swojej pierwszej być może strony www opartej o nowoczesny cms.

 

Mamy wszystkie pliki - co teraz?

Wejdź do katalogu, do którego pobrały się pliki. Znajdź plik xampp-win32-1.8.0-usb-lite.exe, kliknij go dwa razy - właśnie rozpoczynasz instalację!

Na poniższych zrzutach ekranowych widzisz kolejne etapy instalacji - są dokładnie opisane. Stosując się do wskazówek, z pewnością szybko uporasz się z tym zadaniem.

 

1. Przy próbie uruchomienia instalatora może się zdarzyć, że system operacyjny wyświetli ostrzeżenie - kliknij wtedy przycisk Uruchom. Na poniższej ilustracji widać takie właśnie ostrzeżenie, charakterystyczne dla systemu Windows XP. W systemach Windows Vista i Windows 7 komunikat ten będzie wyglądał nieco inaczej, ale zasada jest taka sama - zgadzamy się na dokonanie zmian na twardym dysku (zmiany te polegają właśnie na instalacji pakietu).

 

capture30


2. Instalator udaje, że pozwala nam wybrać język instalacji - niestety, tylko udaje, przymusowo więc pozostawiamy j. angielski - i klikamy OK.

 

capture31

 


3. Informacja o tym, co powinniśmy zrobić w nastepnym kroku, czyli wybrać nasz dysk USB (pendrive) jako miejsce instalacji pakietu. Możemy również, opcjonalnie, wybrać inne miejsce docelowe. Klikamy OK.

 

 

capture32

 


4. Na kolejnym ekranie klikamy Next

 

 

capture33


5. Na poniższym ekranie w końcu mamy coś do zrobienia - w tym momencie decydujemy, gdzie ma wylądować nasz XAMPP. Za pomocą przycisku Browse... wybieramy nasz dysk wymienny, którego litera  będzie się różnić w zależności od konfiguracji komputera. Po dokonaniu wyboru klikamy na przycisk Next, i obserwujemy (niekoniecznie, można w tym czasie zrobić sobie coś do picia...) przebieg instalacji. XAMPP wymaga ok. 260 MB wolnego miejsca na dysku - nie jest to dużo, jednak warto zadbać, aby było go możliwie jak najwiecej - przecież poza XAMPP będziemy instalowali jeszcze Joomlę i kilka/kilkanaście innych rzeczy. Wydaje się, że 1 GB to rozsądne minimum. Jeżeli nie dysponujemy dyskiem wymiennym/przenośnym, możemy jako literę dysku wybrać c - wtedy XAMPP zainstaluje się w wybranej przez nas lokalizacji.

 

capture34

 

 
6. Instalacja trwa dłuższą chwilę - zależy to od kilku czynników, jednak tę kwestię możemy bezboleśnie pominąć. Ważne, że w końcu XAMPP jest zainstalowany.

 

 

capture36

 

 

Pod koniec instalacji pokaże się nam jeszcze takie okno:

 

capture37

 

by po chwili samoczynnie zniknąć. I tyle. Łatwo, (w miarę) szybko i przyjemnie. I oby tak do końca!